Павлоград

Знову відключення води в Павлограді. Яка передісторія та стратегія вирішення цього питання

30.10.2021 17:23 Автор: Оксана Пугачова

Знову відключення води в Павлограді. Яка передісторія та стратегія вирішення цього питання

Останнім часом павлоградці часто отримують повідомлення стосовно тимчасових обмежень водопостачання на місто. Редакція rvk.news досліджувала це питання, щоб більш детально розповісти своїм читачам про ситуацію з водозабезпеченням в Павлограді. 

Згадаємо, як було на початку

До кінця дев’яностих років минулого століття Павлоград і павлоградці не менше сьогоднішнього страждали від відсутності води. Місто забезпечувалось водою з міського водозабору. Були періоди коли містяни залишались без води в кранах. А мешканці багатоповерхівок, особливо верхніх поверхів, проходили справжній квест, щоб отримати воду для буденних потреб.

«В 90-ті роки з водою в місті були завжди перебої. Тоді, здається, водопостачання відбувалося з міського водозабору. Ми мешкаємо на 5 поверсі, пам’ятаю, як воду давали по графіку, ми набирали її з нижніх поверхів, у сусідів. Добре, що тоді ще не було у кожного лічильника води. Взагалі тиску по трубах не було. Вода постійно була іржавою, використовували її тільки для санітарних потреб. А для їжі ходили набирати через ввесь район на єдину тоді колонку аж до «Орбіти» з відрами та банками. Зараз ситуація не краща. Залежимо від “ДЗД” – теж постійні відключення через борги. Потрібно вирішувати цю проблему, скільки живемо в місті, це проблема – номер один», – поділилися спогадами мешканці селища ПЗТО, родина Тернових.

Павлоград сім'я Тернових

Родина Тернових з Павлограда

Воду в крани павлоградців ось уже 58 років постачає комунальне підприємство «Павлоградводоканал». Яку, в свою чергу, отримує від водогону «Дніпро-Західний Донбас». Окрім павлоградців, водогін забезпечує водою весь Західний Донбас, а це понад 200 000 осіб. Проте вода у споживачів є не завжди.

Чому нам відключають воду?

Стратегічно-необхідний для нормальної життєдіяльності водний ресурс більш-менш стабільно в будинки мешканців та на підприємства регіону подавався приблизно до 2015 року. В наступні роки з наявністю води в мережах водопостачання стався справжній колапс. Як грудка снігу накопичувався борг мешканців за спожиту воду перед КП «Павлоградводоканал», той своєю чергою накопичував борг перед водогоном. Водогін, логічно, створив борги перед надавачем електроживлення свого підприємства. І в якийсь момент підприємства подали судові позови один на одного. Результат судових розглядів – штрафи й пені на борги, що підприємства мали один перед одним.

Павлоградводоканал

Для КП «Павлоградводоканал», що не зміг виплатити вчасно за спожиту саме мешканцями воду – це стало патовою ситуацією: борг за минулі роки постійно, за рішенням суду, «обростає» пенями й штрафами. При тому, що останні декілька років КП «Павлоградводоканал» стабільно сплачує за спожиту воду, він все одно є постійним боржником перед водогоном «Дніпро-Західний Донбас». Саме тому «Павлоградводоканал» систематично отримує листи щодо обмеження водопостачання на місто.

«Навіть на один день обмежуючи нас від води – «ДЗД» недоотримує «живих» коштів. Тим більше, що ми перейшли на режим щотижневої сплати за спожиту воду. Не розумію наскільки такі відключення від води є розв’язанням питання і чи взагалі це вчинок господаря? Зараз Павлоград вже два роки як справно сплачує за воду. Але за рішенням суду ми завжди маємо сплачувати також штрафи й пені. Ці суми ж не включиш до тарифу за воду – це просто неможливо. З бюджету також ми не спрямуємо кошти, бо є інші статті витрат. В результаті – опинились в складній ситуації» – говорить перший заступник міського голови Павлоградської міської ради Олександр Радіонов.

Александр Радионов

Олександр Радіонов, перший заступник міського голови Павлограда

Як працює водогін «Дніпро-Західний Донбас»?

Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас», постачальник води до КП «Павлоградводоканал», було зареєстроване у 1998 році. Наразі є збитковою організацією. Модернізації чи будь-якого ремонту на підприємстві не було вже багато років. Має морально та фізично застарілі будівлі та обладнання. Це підтверджується неодноразовими візитами представників Павлоградської міської ради та комплексним інспектуванням народного депутата Романа Каптєлова до ДМГ «Дніпро-Західний Донбас».

ДЗД

Звичайно, підприємство в такому занедбаному стані постійно потребує більших коштів на утримання, окрім того, у підприємства також залишилися борги перед постачальником електроенергії. Оскільки підприємство є державним, модернізація мала б відбутися за державні кошти. Проте ці роботи не виконані станом на сьогодні. Ситуація також здавалось би невирішальна. Але вихід є.

Дніпрооблрада

Передача водогону «Дніпро- Західний Донбас» у власність громади

Після декількамісячної активної роботи народного депутата Романа Каптєлова: неодноразових зустрічей і перемовин з керівниками міст Західного Донбасу, керівником ДЗД, постійним діалогом з обласним керівництвом, аналізом ситуації з водопостачання Західного Донбасу, інспектуванням ДЗД було прийняте спільне рішення – передати ДЗД у власність громад регіону. Таким чином Дніпропетровська обласна рада зможе надати необхідне фінансування на ремонт водогону.

На думку народного депутата, «ДЗД» потребує модернізації. За підтримки Офісу Президента Дніпропетровська обласна рада вже виділила кошти на проєктну документацію та на ремонт ділянок водоводу. Окрім того, у 2022 році будуть виділені гроші на ремонт і модернізацію як самого ДЗД, так і водоканалів міст регіону.

Роман Каптєлов разом з Миколою Лукашуком, головою Дніпропетровської обласної ради, працювали над змістом змін в Законі щодо передачі об’єктів права державної та комунальної власності. Це був перший і важливий крок аби передати водогін «ДЗД» на баланс Дніпропетровської облради.

Верховна Рада

Наразі відомо, що минулого тижня проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» розглянули на Комітеті економічної політики. В результаті обговорення і розгляду законопроєкту, народні депутати України – члени Комітету, прийняли рішення внести проєкт Закону України “Про внесення змін до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” на розгляд до Верховної Ради України та підтримати його за основу та в цілому.
Його ініціював народний депутат Роман Каптєлов та опрацьовував разом з колегами – народними депутатами з Дніпропетровської області. Загалом робоча група складалась з 10 законотворців:
Каптєлов Роман, Місягін Юрій, Медяник В’ячеслав, Кісєль Юрій, Кисилевський Дмитро, Демченко Сергій, Северин Сергій, Бородін Владислав, Бужанський Максим та Герман Денис.

Участь в державних програмах

На початку жовтня Західний Донбас відвідав Іван Лукеря – заступник міністра розвитку громад і територій України. Візит посадовця був пов’язаний з питаннями справедливої трансформації вугільних регіонів, в процес якої вступає Західний Донбас. Окрім цього питання на комунікативній зустрічі з головами громад 36-го округу підіймали ряд інших, не менш важливих для регіону. Зокрема, безперебійність водозабезпечення Західного Донбасу та залежність від «ДЗД». Візит Івана Лукері до Західного Донбасу став можливим завдяки ініціативі народного депутата Романа Каптєлова.

Іван Лукеря

Як зазначив Іван Лукеря, з наступного року запроваджується Програма «Питна вода», основна задача якої – розв’язання питань водозабезпечення в громадах. Кожен регіон, громада можуть подавати заявки на участь в програмі, обґрунтування та фінансові розрахунки. Відносно Павлограда, зазначимо, участь в такій програмі була б доречною ще й з огляду на стан водозабору, що його в серпні отримала на свій баланс Павлоградська міська рада від компанії ДТЕК. Адже він також потребує повної модернізації та приведення до робочого стану.

«Зараз ми повністю залежимо від «ДЗД». Якщо Павлограду обмежили водопостачання, а у нас немає іншого водоживлення, ми будемо без води. Все, що у нас зараз є – це резервуари. Їх запасу вистачає всього на один-два дні на місто. Тож водозабір варто включити в перелік об’єктів, які б брали участь в програмі «Питна вода». Проте долучали б й «Павлоградводоканал» і павлоградські водоочисні споруди» – говорить про участь в програмі «Питна вода» Олександр Радіонов.

Редакція rvk.news звернулась за коментарем до народного депутата Романа Каптєлова відносно проблем з водою в регіоні.

Роман Каптелов

Роман Каптєлов, народний депутат України

“Я впевнений, що найближчого пленарного тижня у Верховній Раді буде прийнятий законопроєкт 6060, і ми зможемо, нарешті, модернізувати ДЗД. Також роблю все для того, щоб проєкт водозабору “Павлоградводоканала” потрапив до програми Президента “Питна вода”. Окрім цього, сподіваюсь, нам вдасться за кошти державного бюджету модернізувати систему водопостачання в місті Павлоград. Робота ведеться. Цілі окреслені”, – резюмував Роман Каптєлов.

 

Читайте також

Водогін  “Дніпро-Західний Донбас” може стати власністю територіальних громад: законопроєкт планують розглянути наступного тижня

 

Головні новини дня у телеграм каналі

 

FacebookTwitterTelegram