Павлоград

Ракетний удар: як та чим ми будемо знищувати ворожу техніку?

21.10.2021 15:53 Автор: Сергій Вріхед

Ракетний удар: як та чим ми будемо знищувати ворожу техніку?

У попередній статті: за словами голови РНБО Олексія Данілова, «Україна має витратити 200 млрд гривень на нову ракетну програму. Головним напрямом буде розвиток високоточних ракет, без яких неможливе існування власних збройних сил».

Сьогодні розглянемо успішні приклади створення нового ракетного озброєння та сучасну військову стратегію.

Що взагалі розуміється під терміном «асиметричні дії»?

Світовий підхід до військово-промислового комплексу та ведення бойових дій стрімко змінюється.

  • Ізраїль розвиває протиракетні комплекси «Залізний купол», десять батарей яких можуть перехоплювати тисячі ворожих ракет.
  • Туреччина робить ставку на ракетні удари з безпілотників, які ефективно застосовують на Близькому Сході.
  • Країни Балтії широко розвивають територіальну оборону, коли кожен населений пункт зможе за короткий термін розгорнути численні озброєні підрозділи.

Країни, які не входять у десятку світових економічних лідерів, упроваджують концепцію асиметричного реагування в разі війни. Наша держава не стоїть осторонь подібних змін.
Стратегія воєнної безпеки України передбачає застосування всіх форм і способів збройної боротьби з агресором, зокрема асиметричних та інших дій для оборони України.
Асиметрична війна — це війна між сторонами, одна з яких має істотну перевагу в кількості або якості армії та озброєння. Простий приклад реагування в такій війні: у ворога є тисяча танків, а ви будуєте на противагу не тисячу таких же танків, а тисячу ракет.

ПХЗ

Пуск із ракетного комплексу «Нептун» — головної на сьогодні протикорабельної зброї в ЗСУ. Одна така ракета може знешкодити ворожий корабель із бойовою технікою та десантом

Навіщо нам потрібна стратегія асиметричних дій?

Відповідь на це запитання нам дав головний конструктор ракетних двигунів твердого палива та генеральний директор «ПХЗ» Леонід Шиман: «Ми маємо ракетні системи залпового вогню “Град” або “Ураган”, які стріляють по площі. Влучили вони в ціль чи ні — це неважливо, бо все живе випалюється в радіусі ураження. Чи це ефективно? Якщо наша мета — нажахати інших, пограти м’язами, то так. Але якщо підходити з боку економічної раціональності — ні. Зараз є можливість заряджати ракетні комплекси високоточними ракетами, і тоді вони будуть бити по конкретних цілях.
40 випущених ракет — 40 уражених цілей.
Відповідно ефективність вища, а витрата ресурсів менша. Подібний підхід і є асиметричною дією.

ПХЗ

Генеральний директор «Павлоградського хімічного заводу» Леонід Шиман

Кожна з цих цілей коштує грошей. І ми маємо робити так, щоб ворожий бронетранспортер за мільйон доларів вражала наша ракета вартістю п’ять тисяч доларів.
Таке озброєння обов’язково має в нас бути.
Наш новий ракетний комплекс “Вільха”, на відміну від старого “Смерчу”, стріляє не по площі, а по цілі. Також ми збільшуємо дальність удвічі-втричі, не змінюючи ракетну установку. Але це все є реагуванням на рівні тактичного озброєння, тобто відбувається в разі безпосередньо бойових дій уже після початку війни».

ПХЗ

 

Запуск ракети «Нептун», основні складові якої виготовляються на “Павлоградському хімічному заводі”

Асиметричний удар має на меті стримуючий фактор зовнішньої агресії. Як його можна досягти?

«Для цього потрібно будувати ракети оперативно-тактичного та стратегічного призначення, вони стріляють на 2 тисячі й більше кілометрів. Потенційний агресор тоді зрозуміє, що зможе отримати у відповідь максимальне ураження своєї критичної інфраструктури як воєнного, так і економічного, енергетичного чи соціального значення вглибині тисячі кілометрів у себе вдома», — зауважив головний конструктор ракетних двигунів Леонід Шиман.

ПХЗ

Український оперативно-тактичний комплекс «Грім», який укомплектований твердопаливною балістичною ракетою. Комплекс призначений для створення щита неядерного стримування агресора

Яке саме озброєння вже отримали Збройні Сили України?

Український оборонно-промисловий комплекс постійно розробляє та вдосконалює ракетну зброю.
Так, завдяки «Павлоградському хімічному заводу» ЗСУ вже мають певну кількість високоточних ракет, а саме:
ракети з комплексу «Вільха»
, комплексу «Грім», комплексу «Нептун» та ракети «Тайфун».

Потребу в асиметричних діях диктують і економічні реалії.
«Сучасна стратегія та нова ракетна програма будуть гарантувати Україні безпеку, не шкодячи при цьому економіці чи геополітиці. Оскільки Україна не має великого економічного ресурсу, ми повинні просто з мінімальними економічними затратами зробити асиметричні системи, які б завдавали максимальної шкоди потенційному противнику. Ось сенс реалізації цієї стратегії та програми», — Леонід Шиман.

ПХЗ

Турецький БПЛА «Байрактар 2ТВ» виконує пуск керованої ракети. Ізраїльський ракетний комплекс «Залізний купол» захищає країну від удару з повітря. Естонські сили територіальної оборони «Кайтселійт»

ПХЗ

БМ-21 «Град» — реактивна система залпового вогню калібру 122 мм. Зараз усі РСЗВ в лавах ЗСУ активно модернізуються фахівцями українського ОПК, над покращенням бойових характеристик ракет працюють і спеціалісти з ПХЗ

ПХЗ

Ракета «Вільха», ракета «Нептун», ракетний комплекс «Грім», заряджання ракети «Тайфун-1» в українську ракетну систему «Верба»

 

Читайте також

Зрушення з місця – ПХЗ нарешті отримає фінансування

 

Всі новини за сьогодні у нашому телеграм

 

FacebookTwitterTelegram