Павлоград

Перша леді України Олена Зеленська підбила підсумки проєктів зі створення доступного середовища для українців

31.12.2021 10:49 Автор: Анастасія Суворова

Перша леді України Олена Зеленська підбила підсумки проєктів зі створення доступного середовища для українців

Безбар’єрність в Україні – одна із головних програм, яку втілювали протягом 2021 року. Ініціаторка низки проєктів перша леді Олена Зеленська підбила підсумки року у реалізації програм щодо досягнення безбар’єрності в Україні. Про це повідомляє Дніпропетровська ОДА.

Робота зі створення безбар’єрності середовища проводиться у декількох напрямках одночасно. За словами Олени Зеленської, перепон, які заважають українцям реалізувати свій потенціал, декілька. Це фізичні перепони – незручна інфраструктура, психологічні – упередження, економічні – несправедлива оплата чи відмова в роботі, законодавчі – нормативні документи в Україні не враховують потреб різних людей. 

безбар’єрність

Саме тому, в Україні реалізували низку проєктів, спрямованих на покращення рівня безбар’єрності:

 • Ухвалено Національну стратегію безбар’єрності – стандарти рівних можливостей для всіх груп населення.
 • За координації Міністерства розвитку громад та територій розроблено План заходів із подолання бар’єрів – дорожню карту для кожного відомства.
 • Щоб усі дізналися, як ці плани втілюються, підготовлено комунікаційну стратегію. Зв’язок органів влади в цьому напрямі забезпечує Міністерство культури та інформаційної політики.
 • З’явилася Рада безбар’єрності при Кабміні – громадські експерти зі свого боку контролюватимуть виконання Нацстратегії.
 • Розпочато втілення семи флагманських проєктів міністерств: Стандарти інфраструктурної безбар’єрності України – реалізує Міністерство інфраструктури України.
 • Розроблено інформаційну кампанію “Україна без бар’єрів”, яку реалізує Міністерство культури та інформаційної політики.
 • Міністерство цифрової трансформації забезпечує доступ до інтернету в українських селах.
 • Забезпечується фізична доступність громадських будівель (реалізує Міністерство розвитку громад та територій України).
 • Міністерство у справах ветеранів втілює ветеранську підприємницьку ініціативу G2VEI (Government to Veterans Entrepreneurial Initiatives).
 • Впроваджується міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (реалізує Міністерство охорони здоров’я).
 • Міністерство освіти і науки втілює проєкт “Шкільна освіта для всіх”.

безбар’єрність

Все це стало можливим завдяки, Указу Президента України “Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні” підписаного 3 грудня 2020 року. За рік в країні було сформовано нову державну політику зі створення безбар’єрного середовища. 

За цей рік до спільноти “Бізнес без бар’єрів” доєдналися ще одинадцять бізнесів, які підтримують принципи безбар’єрності та створюють рівні та комфортні умови для працівників різного віку, статі та людей з інвалідністю. Минулого року в складі спільноти знаходились 10 українських підприємств. Разом учасники втілюють різні проєкти: створюють навчальну програму зі взаємодії з маломобільними групами громадян, які становлять 40-60% всього населення. Першими курс проходять працівники Міжнародного аеропорту “Бориспіль”. Своїми досягненнями та успішними кейсами українські компанії діляться в розділі “Бізнес без бар’єрів” на порталі Дія.Бізнес. 

За словами Олени Зеленської, 70% споживачів обирають соціально відповідальний бізнес, що позитивно відображається на прибутку підприємств. Також, спільнота “Бізнес без бар’єрів” завжди відкрита для нових учасників. 

безбар’єрність

Цьогоріч багато українських міст приєднались до втілення проєкту “Громада без бар’єрів”. В рамках програми голови Київської, Черкаської, Донецької облдержадміністрації було підписано меморандуми про розвиток безбар’єрної архітектури. До ініціативи приєднались очільники Вінниці, Славутича та Маріуполя. 

безбар’єрність

Було закінчено роботу над дослідженням міських просторів, зокрема ілюстрованого посібника зі створення доступного міського простору, від під’їздів до зупинок. В Славутичі вперше створено посаду омбудсмена з безбар’єрності, а містах Золотоноші, Смілі та Черкасах відкрито зручні для всіх дитячі майданчики. В Золотоноші почав працювати басейн доступний для осіб з інвалідністю. Туристична локація Канева “Географічний центр – серце України” збудовано із тактильною навігацією та аудіогідом. 

безбар’єрність

Олена Зеленська також запрошує громади всіх областей долучитися до проєкту “Громада без бар’єрів” аби створити дружнє та зручне середовище. 

безбар’єрність

Серед проєктів, створених першою леді – “Культура без бар’єрів”. В рамках програми було зроблено наступне:

 • Випущено електронний “Довідник безбар’єрності”. Це гід з коректного спілкування та лексики, яка не травмує. Навесні 2022 року вийде його друкована версія.
 • З червня острів Хортиця – перший у країні безбар’єрний туристичний об’єкт, створений з турботою та повагою до потреб кожної людини.
 • У грудні відчинив двері оновлений Музей Пінзеля у Львові. Тепер тут можна користуватися підйомником, взяти аудіогід, читати описи на дотик та навіть торкатися скульптур, які спеціально для цього видрукувані на 3D-принтері.
 • У серпні під гаслом безбар’єрності відбулася Міжнародна виставка фотомистецтва PHOTO KYIV. 
 • Створено “Безбар’єрні історії, які надихають”. Це документальний міні-серіал про людей, які руйнують бар’єри – у власному житті, в бізнесі, відкривають нові можливості для себе й тих, хто навколо.
 • Вийшла друком книга Анастасії Степули “Світ без обмежень” – дитячий путівник для усвідомлення й прийняття різноманітності.
 • Створено серію освітніх відеороликів, які розповідають про безбар’єрність, розкривають це поняття через особисті історії людей, котрі стикаються з бар’єрами, і наголошують на можливостях, що відкриваються перед нами, коли ми усуваємо бар’єри.

безбар’єрність

“Це лише декілька прикладів того, як культура може ставати безбар’єрною. Наступного року їх буде більше. І може бути ще більше, якщо ви до цього долучитеся, створюючи свої безбар’єрні історії, які надихають”, – резюмувала перша леді.

 

Читайте також:

“Дивовижна поштівка”: українцям пропонують красиво привітати один одного зі святами

 

Головні новини дня у телеграм каналі

 

FacebookTwitterTelegram