Павлоград

Леонід Шиман: “Зараз іде війна за відновлення світового порядку. Російський енергетичний шантаж не допоможе”

27.09.2022 15:09 Автор: Юлія Жаворонок

Леонід Шиман: “Зараз іде війна за відновлення світового порядку. Російський енергетичний шантаж не допоможе”

Чи буде енергетична криза в Європі, як вона може вплинути на підтримку України, чому ціни на енергоносії такі високі та як далеко може зайти конфлікт західних країн і Росії? Обговорили з генеральним директором Павлоградського хімічного заводу енергетичну складову нинішньої війни.

Росія обмежує постачання газу в Європу. Чи може це спровокувати масштабну енергетичну кризу? І як це вплине на підтримку України?

Скажімо так, наявність чи відсутність енергоресурсів напряму ніяк не впливає на підтримку чи її відсутність. Ціна на газ зараз висока не тому, що немає ресурсу, а тому, що обмежують його випуск на ринок. І це використовує Путін для того, щоб збільшувати тиск на уряди в країнах Європи, аби вони не підтримували Україну і не протистояли йому. Зв’язок між енергоресурсами і війною встановлюється саме за його ініціативи. Тобто нафту й газ Путін використовує для війни. А для того, щоб він не мав цих аргументів, потрібні такі пакети санкцій, які по суті будуть відмовою від російських газу й нафти.

Основна проблема з нафтою полягає в тому, що Росія увійшла до організації ОПЕК, тобто було створено ОПЕК+, і вона почала домінувати в цій організації. Мета такого домінування — зменшення видобутку нафти в усьому світі, щоб тримати високі ціни. Але водночас Росія розповідає європейцям, що ціна на нафту висока тільки через війну в Україні. Тому західні країни будуть намагатись нівелювати цю конфігурацію, щоб нормалізувати ціни. Уже зараз американці викидають на ринок великі об’єми нафти зі своєї резервної системи, а також ведуть перемовини з арабськими країнами про те, щоб вони збільшили видобуток. Через деякий час, думаю, ціна буде знижуватись. А оскільки російська нафта і без того продається лише зі значною знижкою, ціна на неї коливатиметься на рівні 30–40 доларів. Тобто її рентабельність буде дуже низькою. Це значить, що виручені за неї кошти не будуть використовуватись для війни.

Те саме і з газом. Потрібно створювати умови, коли можна буде відмовитись від російської пропозиції. Так, ціна вже не повернеться до 150 доларів, але цілком може зупинитись на рівні 400–500 доларів. Причина проста — заміна російському газу прийде з Азії, Єгипту чи Ізраїлю. Відповідно транспортування буде дорожчим.

Уже наближається зима. Чи встигнуть європейські країни налагодити логістику доставки з інших країн? Це не так швидко відбувається.

Ось саме цим і намагається маніпулювати РФ. Маніпуляція відбувається за рахунок того, що люди не розуміють глибини цього процесу. Вони просто бояться наслідків, хочуть їх уникнути й таким чином фактично підіграють Росії. На пустому місці виникає паніка. Насправді це навряд чи призведе до якихось глобальних потрясінь із забезпеченням Європи теплом.

Якщо ж Європа все-таки піддасться на енергетичний шантаж, чи є ризик заморожування війни і створення нової лінії розмежування?

Розпочнемо з того, що Росія своїми діями намагається зруйнувати світовий устрій, який було створено після Другої світової війни і який базувався на принципі непорушності кордонів держав. Території держав не можуть захоплюватись кимось сильнішим. Така ситуація навряд чи буде влаштовувати Захід. Тому західні країни — хтось більшою мірою, хтось меншою — фактично об’єднуються навколо підтримки України. Фактично йде війна між Заходом і РФ із приводу того, щоб повернути світовий порядок у межі законодавчого поля, у рамки тих домовленостей, які були досягнуті після 1945 року. Але якщо Захід погодиться з тим, що в нас захопили частину територій чи взагалі намагаються знищити як державу, то важливо, наскільки далеко західні країни готові зайти в протистоянні Росії.

Не так давно ми чули заяву голови Генерального штабу Великобританії, у якій він закликав свої війська готуватись до війни в Європі і сказав, що сьогоднішні події — це повторення 1937 року перед початком Другої світової війни. Чи погоджуєтесь Ви із таким твердженням?

Стовідсотково. Вони розуміють: якщо Путін зараз отримає те, що він хоче від України, він може йти далі. Тобто наступними будуть країни Східної Європи, країни Центральної Азії, які він вважає частиною своєї імперії. У Британії це розуміють чітко. Тому вони так і говорять: якщо дамо перемогти Україну, то готуйтесь, що війна піде далі, на всю Європу.

 

Читайте також: 

«Володар дощу»: ракети, які керують погодою

FacebookTwitterTelegram