Павлоград

Чи зобов’язані школярі мити підлогу в класі або прибирати листя

20.10.2021 12:26 Автор: Вікторія Шарашова

Чи зобов’язані школярі мити підлогу в класі або прибирати листя

З 1 січня 2021 року в Україні набув чинності новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який дає чіткі відповіді на «вічні» запитання, зокрема  – чи можна примушувати школярів мити підлогу або, наприклад, прибирати листя на пришкільній території.

Згідно нового регламенту, дитина дійсно має проводити прибирання, але не всього класу, а свого робочого місця, так зване «самообслуговування», без використання миючих засобів.

 «У процесі самообслуговування учні повинні тримати власне робоче місце в чистоті, прибирати за собою сміття», – йде мова у Санітарному регламенті.

Тобто учень має прибрати за собою (з парти чи під нею) всі обгортки від їжі, лушпайки від насіння, рештки гумки та інший непотріб.

Дітей дозволяється залучати до поливу рослин та вологого прибирання поверхонь навчальних приміщень (крім вікон та підлоги). Йдеться лише про учнів 5 – 11(12) класів. 

уборка кабинета

Робота із самообслуговування повинна проводитися за участі педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень.

З точки зору представниці батьківського комітету при міському голові Дніпра Яни Бутиріної, в тому, що дитина привчається до праці або дисципліні – немає нічого поганого. Інша справа – коли на дитину перекладають відповідальність за охайність кабінету, в якому, згідно норм, повинен працювати прибиральник, отримуючи за це заробітну плату.

Що роботи, якщо дитина не хоче прибирати?

Примушувати не потрібно. Батькам в такому випадку треба написати заяву про відмову від виконання прибирання. Більш того, цитуємо Конституцію:

«Залучення претендентів освіти при освітньому процесі до виконання робіт або до участі в заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється». За порушення цього пункту передбачена відповідальність.  

Думка юриста про будь-які види трудової допомоги в школах

«Всі ми пам’ятаємо колгоспні поля й обов’язки школярів їздити на подібні роботи. В сучасному світі з точки зору законодавства ми говоримо категоричне «ні» будь-якій праці до 14 років і якщо це безкоштовно. З 14 років дитині можна працювати й отримувати за це гроші. Все останнє незаконно», – зазначає адвокат Андрій Шестериков.

З цього можна зробити – будь-який вид діяльності, наприклад, збір листя, переніс  парт з одного кабінету в інший, прибирання школи або прикрашання актової зали до свята – це робота, й до освіти ніякого відношення не має. Як і від будь-якої роботи, дитина має право відмовитися.

 

Читайте також:

Яке харчування пропонують учням в школах Павлограда?

 

Всі новини за сьогодні у нашому телеграм

 

FacebookTwitterTelegram