Павлоград

Чи встигнемо ефективно використати західне озброєння та чи буде це мати вирішальне значення?

21.04.2022 10:45 Автор: Оксана Пугачова

Чи встигнемо ефективно використати західне озброєння та чи буде це мати вирішальне значення?

Леонід Шиман: «Україна має використати паузу у війні, щоб отримати додаткове озброєння»

Що означає програма ленд-лізу для України, яке ракетне озброєння вже отримує Україна, які труднощі можуть виникнути з використанням західних зразків озброєння та чого найбільше зараз не вистачає Україні. Про це та інше — у традиційному інтерв’ю з генеральним директором Павлоградського хімічного заводу Леонідом Шиманом.

Сенат США прийняв воєнну програму ленд-лізу для України. Як її варто оцінювати? Яких поставок слід очікувати?

Леонід Шиман:

Ленд-ліз — це можливість поставляти будь-які види озброєння, окрім ядерних, в умовах війни без бюрократичних обмежень. Зараз компаніям, які виробляють і постачають зброю, будуть платити з бюджету США. Далі Україна, найімовірніше, повертатиме кошти з відстроченням платежів або й узагалі буде звільнена від погашення боргових зобов’язань. Які конкретно види озброєння надаватимуться, залежить від головнокомандувача та тих запитів, які зробить Україна.

Словаччина офіційно підтвердила постачання Україні комплексу протиповітряної оборони С-300. Які можливості дає цей комплекс?

Леонід Шиман:

Комплекс дає можливість збивати всі літальні апарати, які мають швидкість до 3 махів. Це всі літаки, усі крилаті ракети, усі некеровані ракети. Точно не відомо, який саме варіант комплексу був поставлений. Існують три типи установок — із радіусами дії до 70 км, до 100 км і до 200 км. Комплекс складається із системи радіолокації раннього виявлення, системи пускових установок, системи виявлення підсвічування та системи зарядки.

На початку війни інші країни навіть боялися говорити про будь-яке постачання зброї Україні. Зараз же передачу комплексу С-300 зробили повністю публічною. Це сигнал Росії про те, що її ніхто не буде боятися?

Леонід Шиман:

По-перше, вони повідомили про постачання вже після того, як це відбулося. Тобто можна говорити, що змінилася тактика дій тих країн, які надають нам зброю. Раніше вони анонсували постачання, говорили про нього завчасно. Це давало можливість запускати бюрократичну машину протидії, якою залюбки користалася Росія, залучаючи своїх людей і вливаючи гроші. Тепер же діють інакше — ставлять перед фактом.

По-друге, це показовий виступ для того, щоб уся країна розуміла, що прийняте рішення однозначне і безповоротне. Словаччина — не перша за впливом країна НАТО, і навіть не в першій десятці, але дозволяє собі такі дії. Тому це має стати стимулом і прикладом для інших держав. Фактично в Європі про нашу підтримку мовчать лише ті країни, які з економічних причин не можуть зробити відкриті заяви щодо України. Занадто велику залежність вони мають від російських енергоресурсів. Я думаю, їм потрібно ще трохи часу.

Великобританія офіційно заявила про бажання постачати Україні протикорабельні ракети Harpoon. Їх можна використовувати лише на морі чи по наземних цілях також?

Леонід Шиман:

Ці ракети призначені для ураження морських цілей. Війна йде не лише на суходолі. Звідки зараз запускають ракети по Україні? З моря. Тому нам потрібні ракети для ураження цілей на і на морі, і на суходолі. Але однозначно нам потрібно тримати сили на морі, тому ці ракети, у першу чергу, слід використовувати на морі. На суші є й інші засоби ураження цілей.

До війни основою нашої армії було радянське озброєння, зараз нам почали постачати західні зразки. Чи можуть виникати якісь труднощі з тим, щоб узяти їх на озброєння та використовувати в повній мірі?

Леонід Шиман:

У системах ППО кожен комплекс має свої цілі та задачі, їх не треба ніяк поєднувати. Вони можуть діяти автономно. Якщо один комплекс вийде з ладу, то інший і надалі можна використовувати. Але для цього треба провести підготовку, навчання військових. І з цим проблем не буде — можна навчити будь-кого, тим більше наших військових інженерів.

Озброєння, яке зараз постачається, допомагатиме стримати російський напад?

Леонід Шиман:

В України зараз лише один недолік — мало часу. Тому зараз потрібно будь-якими шляхами затягувати процес, щоб отримати якомога більше вигоди, щоб наші війська встигли освоїти додаткові види озброєння. Це зараз найголовніше. Але, можливо, усе необхідне вже є, лише чекають моменту.

 

FacebookTwitterTelegram